phone +90 216 594 50 05

Endüstriyel Ekranlar Nedir

Endüstriyel Ekran Nedir (LFD)? 

İngilizce karşılığı LFD Screen olarak geçen endüstriyel ekranlar, Large Format Display terimlerinin kısaltılmasıdır.

Endüstriyel Ekran olan LFD alışveriş merkezleri, havaalanları, okullar, eğlence merkezleri, kamu kurumları, resepsiyon masaları, reklam sunumları, vitrinler, toplantı odaları gibi özellikle Digital Signage özellikli kullanım alanları için üretilmiş normal televizyon ve monitörlere göre farklılıkları olan ekran tipleridir.

LFD’ler İşletmelerin veya kurumların müşteri ve ziyaretçilere mesajlarını reklamlarını, bilgilendirmelerini, sunumlarını daha kaliteli bir kaynaktan gösterebilmeleri için tasarlanmış daha ince kenarlı, düz panelli ekranlardır. Bu özellikleri ile birleştirildiklerinde daha şık bir grüntü ortaya çıkmaktadır.

Endüstriyel LFD Ekranlar 10 inch den başlayıp 90 inch e kadar farklı boyutlarda sunulmaktadır. Her ekran ayrı ayrı kullanılabildiği gibi bir araya da getirilebilmektedir. LFD ekranların bir araya gelmesi ile Videowall denilen büyük video duvarları oluşmaktadır.

Standart Ev TV’leri ile Endüstriyel LFD Ekranlar Arasındaki Farklar

LFD ekranlar yüksek parlaklıklarda üretilebilir, ama normal TV’ler de farklı parlaklık limitlidir. Ayrıca parlaklığını normal TV’lerden daha uzun süre korumaktadır. Böylelikle daha uzun ömürlüdür.

LFD (Endüstriyel Ekran) dikey veya yatay çalıştırılabilme özelliği vardır ama Televizyonlar dikey çalıştığında zamanla panelde deformeler oluşmaya başlar. Bu deformasyonlar LFD’ler de oluşmaz.