phone +90 216 594 50 05

Stadyum Perimeter LED Panoları - LED Boards

STADYUM LED REKLAM PANOSU ve SKORBORD

Stadyum Led Reklam Panoları futbol, basketbol ve voleybol… vb. spor karşılaşmalarının yapıldığı alanı çevreleyen ve reklam yayınını sağlayan led görüntüleme sistemleridir. Genel olarak ekran boyutları en iyi görüntü kalitesini vermek için 96*96 cm olan panellerin birleştirilmesi ile oluşturulur. Sahanın/spor salonunun boyutları, canlı reklam yayını alanı ve seyirci ile ekran arasındaki mesafeye göre ölçü değişkenlik gösterebilir. Reklam alanı ekranı istenilen uzunlukta ve kesintisiz olarak imal edilebilir. Dijital reklam alanı ve video oynatmak isteyenler için poster afişi olarak kullanılan Rulopanın yerine dijital olması nedeniyle tercih edilmektedir. Reklam yayınları çok hızlı, anında müdahale ile istenilen şekilde yapılır.  Günümüz teknolojisinde birçok saha ve kapalı spor salonu bu sistemi kullanmaya başlamışlardır.

FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun kriterleri doğrultusunda imalat yapan Sistem Dizayn, sporcu sakatlanmaları ve yaşanacak kazaları önlemek amacıyla TFF’nin getirdiği reklam kurallarına uygun konumlandırma, sporcuların kazalarda yaralanmamaları için extra soft maske paneller ve üst koruma silikonu ile imalat yapar bu sebeple Sistem Dizayn 2004 yılı itibariyle birçok kulüp için tercih sebebi olmaktadır. Rulopan ile sektörde edindiği tecrübeyi Stadyum Led Board ekranlardaki üretim başarısıyla birleştiren Sistem Dizayn Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırım ve ayırdığı zaman ile sektörde yaptığı işlerde ayrışmaktadır.

Stadyum Led Paneller için kullanılan sistem ve donanım Led Tabela sistemlerinden tamamen farklı olup farklı bir bilgi ve uzmanlık gerektirir. Öncelikle donanım kısmında kullanılan ürünler TFF standartlarında ve sahalar için özellikli ürünlerdir ve -60 / +50 derece hava koşullarına dayanıklıdır.

Stadyum Led Pano imalatında kullandığımız paneller sporcu sakatlanmalarını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple saha kenarı, spor salonu reklam panolarında kullanılan malzeme Avrupa standartlarına uygun soft maskeler ile kapatılmalıdır. Soft mask paneller sporcuların çarpma anında yaralanmasını veya sakatlanmasını engeller. Ayrıca top çarpması vs gibi darbeler sonucu led dış koruma tırnakları soft malzeme olmazsa kırılır ve ürünün görüntü kalitesine direk etki eder. Ürünün üst kısmında bulunan özel silikon madde açıkta kalan metal aksamı kapatarak hem şık bir görüntü hem de yaşanabilecek kazaların önüne geçer. Aksi durumlarda sakatlanmalar, cezalar, yasaklar, buna bağlı sponsor kayıpları, maddi kayıplar gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 

Stadyum Led Paneller dış mekan ve iç mekan kullanımlarında farklı parlaklık ve çözünürlükte olmalıdır. Futbol sahaları gibi açık alanlarda kullanılan Led Paneller açık hava ve yüksek gün ışığı altında görüntü kalitesini asla kaybetmemelidir.  Bu kalite ‘’Nit’’ tabir edilen parlaklık ile mümkündür.  7000 nit seviyesinden düşük parlaklık seviyesine sahip bir üründen tam verim almak mümkün değildir. Ayrıca tarama hızı minimum ¼ olmalıdır. Bu hız akan görüntülerde kaliteyi belirler.  Ledler arası mesafe maksimum 10 mm olmalı bunun üstünde olacak ürünler görüntülerde pikselleşme ve dağılmaya sebep olmaktadır.

Rulopan sistemi en fazla 20 frekans/adet reklam alırken stadyum LED Pano sistemlerinde istediğiniz kadar reklamı istediğiniz süre ile döndürebilirsiniz. Reklam çıkarılması ya da eklenmesi gerektiğinde sisteme anında müdahale edebilirsiniz. Bununla ilgili herhangi bir baskı işlemi, reklam baskısının çıkarılması, takılması vs. işler ile vakit kaybetmeden ve ekstra bütçe harcamadan en sağlıklı ve hızlı şekilde sizin kontrolünüz altında değişmesini sağlarsınız. Sistem bilgisayarla kontrol edilebilir şekilde kurulur. Kullanılacak bilgisayarın özellikleri saha kriterlerine göre üretilen led ekranlara ve kullanılan kartlara göre farklılık göstermektedir.

 

 

Stadyum LED Pano sistemlerinde logo gibi sabit bir görseli ekrana verebileceğiniz gibi, video hareketli görselleri de rahatlıkla oynatabilirsiniz.

Ekranlar ister tek parça gibi bütün olarak kullanabilir, ayrıca istenilen bölümlere farklı reklamları koyabilirsiniz, reklam sürelerini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz ve seçtiğiniz animasyona göre ekranlarda yayınını sağlayabilirsiniz.

Stadyum Led Pano saha uzunluğu göz önüne alınarak 195, 200, 240 gibi adetlerde kale arkaları ve maraton olmak üzere 3 noktada konumlandırılır.

 

 • 195 panelli bir sistemde kale arkaları 50 + 50 adet, maraton 95 adet

 • 200 panelli sistemde kale arkaları 50+50 adet, maraton 100 adet

 

 • 240 panelli sistemde kale arkaları 60+60 adet, maraton 120 adet şeklinde konumlandırılabilir. Örnek konumlandırmalar aşağıdaki gibidir.

Stadyum Led Pano sistemlerinde enerji hattı hesaplamaları kabin başına çekecek yük miktarı, dağıtım panolarının ana panoya uzaklığı, kabinlerin dağıtım panolarına uzaklığı, kabin sayısı vb. değişkenlere bağlıdır. Kabinlerin birbiri arasındaki enerji akımı 3x2.5 TTR kablo ile sağlanmaktadır.

Stadyum Led Pano sistemlerinde data hattında kontrol bilgisayarının konumuna göre Cat6 veya Fiberoptik kablo ile veri iletişimi sağlanmaktadır. Kontrol bilgisayarı kabinlere en yakın mesafeye konumlandırılmalıdır. Önceden verilen boyut ve formatlarda hazırlanan reklamlar bu bilgisayara kopyalanır. Kullanıcı dostu arayüzü olan özel bir program ile reklamlar geniş format bir ekran vasıtasıyla led panolara yansıtılır. 

Bu program ile aşağıdaki detaylı bilgiler kurumun belirleyeceği kişi ya da kişilere aktarılır.

 • Reklamların konumlandırılması ve boyutları
 • Animasyon ve geçişlerin değiştirilmesi
 • Ekranların bölünmesi
 • Yeni reklam ekleme, çıkarma
 • Sürelerin ayarlanması
 • Reklam formatları
 • Program yedekleme
 • Yeni program oluşturma

 

Stadyum LED Pano sistemleri dijital ve online sistem olduğu için uzaktan müdahale ile edilebilir böylelikle duruma göre yerinde servis ya da 7/24 uzaktan servis desteği firmamızca sağlanmaktadır.

+ devamını oku - daha az göster